Заняття для
майбутніх першокласників:
« Жива і нежива природа. Рукотворні
предмети.»
Підготувала:
учитель початкових класів
Чортківської ЗОШ
І-ІІІ ступенів №6
Бурдяк Ірина Романівна
м. Чортків
2021
Заняття із підготовки майбутніх першокласників на тему: «Жива
і нежива природа. Рукотворні предмети».
Мета: дати розуміння живої
і неживої природи, вчити відрізняти предмети природи і речі виготовлені руками людини, розвивати спостережливість, уважність, вчити
запитувати про навколишній світ, виховувати любов і дбайливе ставлення до
природи, розвивати мислення, пам'ять, дрібну моторику; психолічно та емоційно
підотувати дошкільнят до навчання у школі.
Обладнання: відео «Жива і
нежива природа», зображення хмаринки, додаток
1, календар для проведенні Щоденних новин.
Хід заняття
1. Вітання
Діти стають у коло і разом з учителем промовляють:
- Доброго дня, сонечко
ясне!
- Доброго дня, земле прекрасна!
- Доброго дня, діткам усім!
- Сьогодні
вранці, прийшовши до школи, я в себе на столі знайшла хмаринку. І вона мені
розповіла, що має одну неприємність. Плаваючи над землею почула, що все що є навколо
– це природа. І що природа, виявляється, поділяється на живу і неживу. А ще, що
є якісь рукотворні предмети. На жаль, вона не знає, що це таке. І тому
попросилася сьогодні до нас на заняття, щоб ми її все розповіли і навчили розпізнавати
живу і неживу природу та рукотворні
предмети. Візьмемо хмаринку до себе на заняття?
- Але перш ніж
залишити хмаринку на занятті, з нею слід познайомитись. Давайте будемо
передавати нашу хмаринку по колу та
називатимемо наші імена.
(Передаємо хмаринку
по колу і кожен присутній називає своє ім’я)
2. Щоденні новини.
- Давайте
пригадаємо, яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яка дата?
- Який день
тижня?
- Який стан
неба?
- Яка
температура повітря?
- Чи є
сьогодні опади?
3. Обмін інформацією.
- Давайте пригадаємо про що ми говорили
на минулому занятті?
- Скільки є місяців в році?
- Які є пори року?
- Назвіть місяці кожної пори року.
- Діти
як ви думаєте, а що таке
природа? Погляньте ,будь ласка , у вікно…Що ви там бачите? (дерево,
небо, дівчинка, будинок тощо) Молодці! Дерево, квітка, дівчинка, небо – це все
природа.
Тобто, усе, що нас оточує, але не зроблено руками людини – це все природа.
Подумайте, а будинок –це природа? (НІ, бо він зроблений руками людини)
4. Введення понять
«жива і нежива» природа.
Природа поділяється на живу та неживу. До живої відносять все, що :
-
народилося,
-
росте,
-
розвивається,
-
дихає,
-
живиться,
-
вмирає.
5. Слухання
казки про живу та неживу природу.
Вийшла
Матінка-Природа одного разу перевірити своє велике господарство. Пройшлася
горами, пробігла хвилями синього моря, посміхнулась сонечку, вдихнула свіже
повітря, пригладила чубчик маленькому хлопчикові, полоскотала оленятко,
заглянула в гніздечко, де народилися крихітні пташенята, торкнулася личинки
жучка. Залишилась задоволеною й пішла відпочивати. Минув час. І надумала
Природа знову навідатись до своїх підопічних. Поглянула на гори — стоять вони
такі ж величні, як і раніше. Підійшла до моря — все так, як і було, котяться
хвилі одна за одною. Як і раніше, світить сонечко, таке ж чисте і свіже
повітря. Але що це сталося?! Вже нема того маленького хлопчика — замість нього
дорослий чоловік грається з маленькою дівчинкою. Оленятко стало вже
бабусею-оленихою, а личинки вкотре перетворилися на жуків. Птахи звили свої
гнізда й годують новонароджених пташенят. Зраділа Матінка-Природа — все йде,
як слід. Жива природа, до якої належать рослини, тварини і люди, живиться,
розвивається, розмножується.
* Аналіз почутого.
— Що
ж таке жива природа і яка це нежива природа?
До живої природи належать рослини, тварини
і люди. Усі вони живляться, ростуть, дають потомство і, на жаль, помирають.
Предмети ж неживої природи не можуть ні рости, ні розвиватися: це каміння,
пісок, ґрунт тощо. Подивіться навкруги. Назвіть предмети, які нас оточують.
— Які
рослини ростуть навколо?
— За
якими тваринами ми можемо зараз спостерігати?
— Чим
ми дихаємо?
— Що
міститься у пісочниці?
— А
що, на ваш погляд, не належить до природи? (Міркування дітей)
6. Перегляд та аналіз відео «Природа. Жива і нежива природа»
https://www.youtube.com/watch?v=9JAsuYUYccQ
- Сонце, небо, земля , вітер, рослини, тварини, люди …- все це природа.
Природа дає все необхідне для життя людини: їжу, воду, будівельні матеріали.
Всі ми – діти природи , та не всі однаково добрі до неї.
Дехто знищує тварин, рослини ,
забруднює водойми та повітря. Природа потребує уваги та турботи. Ми повинні
берегти природу, охороняти її багатства.
7. Фрагмент заняття англійською мовою.
8. Розвиток дрібної моторики.
* Робота з
додатком 1.
- Аналіз
зображення:
- Що із
зображеного ми можемо віднести до живої природи? (пташки).
Що до неживої природи? (сонечко, хмаринки). А що
із зображеного ми віднесемо до рукотворних предметів? (паркан).
·
Практична діяльність учнів.
Обведення контурів
зображених предметів, написання великих і маленьких гачечків, орієнтування у
клітинках, відтворення графічних елементів.
9. Підсумок
заняття.
— Що таке природа?
— За якими ознаками
природу можна розділити на дві групи: живу і неживу.
—
До якої групи належить пташка,
дощик, парта? Доведіть свою думку.
Немає коментарів:
Дописати коментар