Тематичне заняття
з підготовки до школи на тему:
«Звуки. Мовні та немовні звуки.
Голосні та приголосні звуки.»
Підготувала:
учитель початкових класів
Чортківської ЗОШ
І-ІІІ ступенів №6
Бурдяк Ірина Романівна
м. Чортків
2021
Тематичне заняття
з підготовки до школи на тему:
«Звуки. Мовні та немовні звуки.
Голосні та приголосні звуки.»
Мета. Ознайомити учнів із поняттями: «звуки», «мовні та
немовні звуки», «голосні та приголосні звуки»; вправляти у творенні голосних та
приголосних звуків; формувати вміння виділяти в словах окремі звуки; розвивати
фонетичний слух; розвивати довільну увагу, вміння
порівнювати, аналізувати і робити висновки, прищеплювати бажання пізнавати
нове; сприяти вихованню любові до рідної мови, бережливого ставлення до
природи ,
доброти, вміння радіти успіхам друзів; виховувати
дружелюбність.
Обладнання. Таблиця «Звуки і букви», м’яка іграшка лисичка,
природничий календар для проведення Щоденних
новин, зображення для гри «Назви звук зображеної істоти, предмета», навчальні
відео «Звуки природи»; аудіозапис «Звуки транспорту»; звукові фішки; додаток
для розвитку дрібної моторики у дітей.
Хід заняття
І. Вітання.
Діти стають в коло з дітьми і промовляють:
Доброго ранку, небо блакитне,
Доброго ранку, сонце привітне,
Доброго ранку тобі і мені!
-
Сьогодні
ви знову завітали на підготовчі заняття
до школи. Рада усіх вас бачити.
-
До
нас сьогодні завітала лисичка. Вона дуже хоче навчатися, щоб також восени піти
до Лісової школи. Але, на жаль, у Лісовій школі немає таких підготовчих занять,
тому вона дуже хоче навчатися з нами. Візьмемо її сьогодні на своє заняття?
-
Давайте
з нею познайомимось.
(Передаємо
іграшку по колу і кожен присутній називає своє ім’я. Після цього лисичка
залишається на вчительському столі і «бере активну участь протягом усього уроку»)
ІІ. Щоденні новини.
-
А
тепер ми розкажемо і покажемо лисичці як вже навчилися брати участь у щоденних
новинах. Отже, яка зараз пора року?
-
Як
називається цей місяць весни?
-
Яка
сьогодні дата?
-
Який
день тижня?
-
Який
стан неба?
-
Яка
температура повітря на вулиці?
-
Чи є
сьогодні опади?
ІІІ. Обмін інформацією.
-
Давайте
пригадаємо про що ми говорили на минулому занятті?
-
Як
ми назвемо все, що нас оточує? (Жива природа, нежива природа та рукотворні
предмети).
-
Все
що нас оточує видає певні звуки або не видає звуків. Сьогодні ми познайомимося
із звуками, які існують.
— Усе, що ми чуємо та вимовляємо,— це звуки. Вони
всі різні, і ми їх відрізняємо один від одного. Зараз я говорю, і ви теж чуєте
звуки. Це звуки людського мовлення. З їх допомогою люди мають змогу виражати
свої думки. Із мовних звуків складається мова спілкування — українська, чеська,
англійська, французька та багато інших. Будь-яку мову треба поважати, можна
вивчити і знати її, але рідну мову треба любити, берегти, спілкуватися і
пишатися нею
1.
Відтворення немовних
звуків дітьми
— Який звук найкраще чути, коли
гарчить собака? ([р])
— А шумить вітер? ([ш])
— А сичить змія? ([с])
— А дзвенить комарик? ([дз])
— А як гудуть хрущі над вишнями
навесні? ([ж])
— А які звуки може видавати
людина? (Чхати, хропіти, сміятися, свистіти, кашляти тощо)
— Чи може людина висловити свою
думку такими звуками? (Ні)
— Чому? (Це немовні звуки, усі
вони сприймаються по-різному, їх не можна точно відтворити на письмі.)
2. Перегляд
відео «Звуки природи».
https://www.youtube.com/watch?v=oGZZd1rr2yM
-
Чи
можемо ми відтворити звуки природи, тварин?
-
Це є
немовні звуки і людина не може точно їх відтворити.
3. Слухання
аудіозапису «Звуки транспорту» (фрагмент).
https://zvukipro.com/transport/231-zvuki-mashin-probok-i-avtomobilnogo-trafika.html
-
Чи
може людина точно відтворити звуки транспорту?
-
Отже,
це також немовні звук. Звуки людського мовлення називають мовними, а всі інші,
які людина чує, немовними.
4. Руханка «Створи звук»
(Дітям пропонується створити звуки без участі мовного апарату: стукання
ногами, плескання долонями, жмакання паперу тощо).
5. Проведення дидактичної гри «Назви звук зображеної
істоти, предмета».
Вчитель показує зображення, а діти визначають яким буде
звук: мовним, немовним чи відсутнім.
Використані
зображення: потяг, бджола, діти, ворона, гусениця, горобець, чоловіки, сова,
курка, павук, жаба, вчитель, собака, акула, люди, корова, риба, кошеня, дитина
з мамою, равлик, дельфін, осел, дівчинка, черепаха, трактор.
6. Пояснення поняття «Голосні та
приголосні звуки».
- Діти, а як ми
спілкуємося між собою? Які звуки для цього використовуємо? Чи легко їх
вимовляти? За допомогою чого вони утворюються? (Відповіді учнів).
Саме тому їх і
називають «мовними».
- Діти, коли мені
весело чи сумно, я люблю наспівувати мелодії. Співайте зі мною:
«А-а-а-а-а-а-а-а-а! О-о-о-о-о-о-о-о-о-о-о! У-у-у-у-у-у-у-у-у!»
А інколи я роблю так:
«Д-д-д-д-д-д-д-д-д-д» - коли мені холодно. Або так: «Ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц-ц» - коли
когось заспокоюю.
- Чим відрізняються
ці звуки?
Голосні звуки – це звуки, що творяться за допомогою голосу.
В українській мові шість голосних звуків: [а],
[е], [и], [і], [о], [у].
Давайте вимовимо їх і поспостерігаємо, якої форми набуває рот у цей час.
Правильно, він схожий на кружечок. Тому
ми позначатимемо їх кружечками [ · ].
(Вчитель
кріпить на дошку фішку голосного звуку.)
Приголосні звуки – це звуки, що творяться за допомогою голосу й
шуму або лише шуму. При їх вимові струмінь видихуваного повітря натрапляє на
різні перепони органів мовлення (наприклад, язик, зуби, губи), унаслідок чого
виникають шуми.
В українській мові
32 приголосні звуки: [б], [в], [г], [г'], [ж], [дж], [дз] [дз'] [з], [з'], [д], [д'], [й], [к], [л], [л'],
[м], [н], [н'], [п], [р], [р'], [с], [с'], [т], [т'], [ф], [х], [ц], [ц'], [ч],
[ш].
Давайте вимовимо деякі з них і поспостерігаємо, якої форми набуває рот у
цей час. Правильно, він схожий на риску. Тому
ми позначатимемо їх [ - ].
(Вчитель
кріпить на дошку фішку приголосного звуку.)
6.
Фрагмент
заняття із шкільним практичним психологом.
Психолог , Ліля
Михайлівна, проводить вправи та ігри на розвиток уваги, пам’яті і т.п.
IV.
Групове завдання.
1.
Аналіз додатка для розвитку дрібної моторики у дітей.
-
Чи
видають зображенні предмети звуки?
-
До
яких звуків ми їх віднесемо? (мовні чи немовні).
2.
Практична діяльність учнів.
Обведення контурів зображених предметів, написання великих і маленьких
гачечків, орієнтування у клітинках, відтворення графічних елементів.
V. Підсумок заняття . Рефлексія.
1. Виділення в словах
окремих звуків.
- Назвемо перші звуки в її
улюблених фруктах та ягодах.
- Якими є ці звуки?
2. Визначення емоційного настрою
дітей після заняття.
Немає коментарів:
Дописати коментар