неділю, 5 вересня 2021 р.
Конспект уроку для 4 класу
з Я досліджую світ
на тему:
«Хто є справжній друг?»
Підготувала:
вчитель початкових класів
Чортківської ЗОШ
І-ІІІ ступенів №6
Бурдяк І. Р.
Чортків
2021
Конспект уроку з Я досліджую світ для 4 класу
Тема. Хто є справжній другом?
Мета. Розширити
уявлення учнів про справжню дружбу, вчити приймати вірні рішення, якщо хтось
вчиняє недобре; вчити звертатися по допомогу; відповідати на запитання за
текстом, висловлювати й аргументувати свою думку.
Очікувані результати:
- досліджує особисті
відносини (конфлікт, пробачення, довіра, заздрість, підтримка) [4 СЗО 2-
2.2-9];
- пояснює, чому слід
реагувати на факти зневаги до людської гідності та порушень прав дитини;
поводиться так, щоб не ображати гідність інших (дітей і дорослих) [4 ГІО
1-6.2-3];
- розрізняє позитивний
і негативний впливи організацій та груп на безпеку людей [4 СЗО 1-3.3-2]
- висловлює та аргументує власну думку,
поважаючи позицію інших та дослухаючись до спільних рішень [4 СЗО 3-1.4-1];
- читає подумки та
виразно вголос тексти різних видів та з різною метою [4 МОВ 2-2.1-2];
- знаходить у тексті
відповіді на поставлені запитання [4 МОВ 2-2.1-5];
- виявляє в
тексті неочевидну інформацію, узагальнює її [4 МОВ 2-2.2-1]
Обладнання. Стікери для групової роботи, літери для напису слова «Друг».
Використана література:
1. Підручник «Я
досліджую світ» : підруч. для 4 кл. закл. загал.
серед. освіти (у 2-х частинах) : Ч. 1 / О. Л. Іщенко,
А. Ю. Іщенко, Ю. Б. Баранова. – Київ : Літера ЛТД,
2021. – 112 с.
Хід уроку
І. Ранкова зустріч.
1. Вітання.
Діти передають
одне одному за вибором:
·
повітряне
«сердечко»,
·
повітряні
«обійми»,
·
повітряний
«Привіт!» (помахати ручкою).
Доброго
ранку!
Нехай
сьогодні буде
Найкращий
день, а кожне завтра –
Краще,
ніж сьогодні.
2.
Щоденні новини.
-
Яка
зараз пора року?
-
Які
зміни ви відчули з приходом осені?
-
Що
змінилося у вашому житті?
-
Який
місяць?
-
Яка
сьогодні дата?
-
Який
день тижня?
-
Який
стан неба та температура повітр’я?
-
Що
ви цікавого побачили дорогою до школи?
-
З
яким настроєм ви розпочинаєте навчальний тиждень?
-
Які
очікування у вас від цього навчального тижня?
3. Обмін
інформацією.
9 червня
відзначаємо найтепліше свято — Міжнародний день друзів, який присвячено дружнім
взаєминам між людьми. Свято стало дуже популярним, хоча воно й неофіційне.
Вперше День
друзів відзначили в США у 1935 році. Тоді американський Конгрес вирішив
призначити першу неділю серпня Національним днем дружби. Вже пізніше цю дату
перенесли на 9 червня. У 1958 році ООН теж вирішила відзначити День друзів,
однак конкретної дати для святкування так і не обрали. Тому неофіційною датою
цього свята по всьому світу стало 9 червня. Присвячується цей день друзям і
близьким людям, які завжди підтримають і не залишать у біді. У цей світлий і
добрий день люди радують один одного теплими словами любові та підтримки.
До речі, у
календарі існують іще свята, присвячені темі дружби. Це День дружби 30 липня,
який присвячується дружнім відносинам між країнами, національностями й
культурами, у третю неділю серпня відзначають День жіночої дружби, а третій
тиждень травня – Тиждень давніх і нових друзів. Є навіть Міжнародний місяць
дружби — лютий.
Дружба завжди
була великою цінністю у житті людини, адже відшукати по-справжньому вірного
друга вважається удачею. Дружбу можна легко втратити, але хто шукає —
знаходить, адже дружба ні до чого не зобов’язує і зобов’язує до всього. Дружба
між людьми буває різною і зовсім не
обов’язково підтримувати щоденний контакт, це і не потрібно. А потрібна
звичайна увага, якою ми можемо поділитися зі своїм другом.
Для того, щоб
нагадати людству про важливість друзів, навчити цінувати вірність і опору, яку
нам надають ці люди, і було створено тепле свято — День друзів.
Тож давайте хоча
б раз на рік нагадувати своїм друзям, як вони важливі для нас, незалежно від різних життєвих ситуацій. І дякувати їм за те,
що вони є у нашому житті.
4. Групове
заняття.
-
У
нас на дошці є слово «Друг». Як ви думаєте, якими якостями має володіти людина, щоб її можна було назвати другом?
Запишіть свої думки на стікері та озвучте присутнім. ( Діти на стікерах записують свої думки і по одному підходять до дошки,
зачитують написане та кріплять стікер на дошку.)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Як
ви вже зрозуміли з ранкової зустрічі, ми сьогодні будемо говорити про дружбу.
Тема нашого сьогоднішнього уроку «Хто є справжнім другом?».
ІІІ. Робота над темою уроку.
1.
Слухання над оповідання «Списав задачу» Василя Сухомлинського.
Павлик прийшов до школи дуже стурбований.
Дома він довго сидів над задачею й не міг розв’язати її. Тепер він прийшов до
школи, щоб у когось списати задачу. Бо працювати сам Павлик не любив.
Прийшла Зіна. Вона добре вміла
розв’язувати задачі. Павлик запитав у неї:
– Зіно, на скільки питань задача?
– На троє, – відповіла Зіна. – А хіба ти
не розв’язав?
– Не вийшла… Дай, Зіно, списати…
– Ой Павлику, чому ж ти сам не хочеш
працювати? – запитала Зіна.
Вона дала йому свій зошит.
Павлик почав списувати. Списав одну дію,
другу, перейшов до третьої. У третій дії помітив у Зіни помилку. Там, де треба було
написати 23, Зіна написала 32. У своєму зошиті Павлик написав
правильно, а Зіні не сказав, що в неї помилка.
Учителька зібрала зошити для перевірки.
Наступного дня вона принесла зошити.
– У Павлика – п’ять, – сказала вчителька.
– Молодець, Павлику, добре попрацював над задачею. А в тебе, Зіно, – чотири.
Помилку допустила…
Зіна поблідла. Вона глянула на Павлика.
Павлик почервонів і схилив голову над партою.
-
Чи сподобалося вам
оповідання?
-
Що викликало у вас
обурення?
-
Чи правильно вчинив
Павлик?
-
Як слід було йому
вчинити?
-
Щоб ви порадили Зіні?
-
Чи можна Павлика
назвати другом?
2. Робота з підручником (с. 9)
-
Як переконатися, що
ви справжній друг?
-
Що робити, якщо хтось
виявився поганим другом?
2.1.
Виконання 2 завдання.
За наведеним зразком створіть свою карту стосунків із
найважливішими людьми.
Карта має складатися з таких основних складових : сім’я,
рідні, друзі, знайомі.
2.2.
Виконання 3 завдання.
-
Обговоріть, чому
кожен із дітей вчинив саме так: що думав, що відчував, якими були наслідки для
кожного. Чи варто було звертатися по допомогу?
-
Кому, коли саме і до
кого?
2.3.
Робота в парах.
-
Поміркуйте, яким може
бути вихід із ситуації, що склалася. Що може зробити кожен з героїв?
-
Що робити, якщо ми не
знаємо, як чинити в якій ситуації?
3.
Робота над піснею-руханкою «Справжній друг».
https://www.youtube.com/watch?v=8P0zMhCZP8c
(Діти співають і одночасно виконують рухи руханки)
IV. Узагальнення і систематизація знань учнів.
-
Отже, дружити – це означає не
залишати людину у важких ситуаціях, завжди підтримувати, поважати і довіряти.
Зараз ми з вами розглянемо кілька ситуацій.
Ситуація 1.
²
У холодний зимовий
день подруги Наталка й Оленка йшли із школи додому. Наталка була тепло
одягнена. На ній була шубка і рукавички. Її ранець зручно лежав на спині. А
Оленка забула рукавички в школі, тому портфель вона несла в голій руці.
―
Рука в мене замерзла
страшенно! ― поскаржилася Оленка подружці.
―
А в мене ні.
Так
вони йшли до самого дому.
Запитання.
©
Що можна сказати про поведінку
Наталки?
©
Як потрібно було їй вчинити?
©
А як би ви діяли на місці
Наталки?
©
Чи можна Наталку назвати
справжньою подругою?
Ситуація 2.
² На
шкільній ділянці діти працювали дружно. Усі намагалися виконати роботу добре.
Тарас теж старався. Але чомусь у нього не виходило швидко, і він відставав від
товаришів. Ось уже майже всі учні закінчили копати свої ділянки, а Тарасу ще
так багато роботи. «Що ж робити? Коли ж це я встигну все скопати?» ― подумав
хлопчик.
Запитання.
©
Як ви гадаєте, коли Тарас
закінчив копати свою ділянку?
©
Що повинні були зробити його
товариші?
©
Як би ви вчинили в такому
випадку?
©
Як діють справжні товариші?
Ситуація 3.
² Це
було ранньою весною. Маринка йшла до школи. Йти далеко: дорога погана, а вона в
черевиках. І наскрізь промочила ноги. Прийшла в клас. Дівчатка обступили її,
занепокоїлися: «Скоріше знімай черевики і грій ноги». А Валя (вона жила близько
від школи) збігала додому і принесла чобітки. Хороше було Маринці того дня ―
ногам тепло і на душі радісно.
Запитання.
©
Чому дівчинці було радісно?
©
Чи можна дівчаток із класу
назвати справжніми подругами?
©
Як би ви діяли у такому випадку?
V. Підсумок уроку.
Рефлексія.
- На початку уроку ви писали на стікерах свої думки про
якості, якими має володіти справжній друг. Чи змінилися вони?
- Який у вас настрій на завершення уроку?
- Тепер ви можете відповісти на запитання: хто є справжнім другом?