неділю, 22 серпня 2021 р.


 

 

 

Конспект першого уроку

для 4 класу

на тему:

«Україна. 30 років незалежності України»

 

 

                                                      Підготувала:

                                                                                 вчитель початкових класів

                                                                  Чортківської ЗОШ

                                                              І-ІІІ ступенів № 6

                                                   Бурдяк І. Р.

 

                                                      Чортків

2021

 

       

               

         Тема уроку. «Україна. 30 років незалежності України».

Мета. Поглибити знання учнів про Україну як незалежну державу, її  державні  символи, розташування на карті Європи; сприяти формуванню національної свідомості учнів,  ціннісного ставлення до держави, суспільства; виховувати духовне багатство особистості, патріотичні почуття приналежності до  українського народу, України; розвивати пізнавальну активність, комунікативні вміння й навички, вміння висловлювати власні думки; розвивати творчість, креативність; виховувати почуття  прекрасного, любов до природи; почуття особистої відповідальності за долю своєї держави та українського народу.

Обладнання.  Аркуші для створення сенкану до слова «Україна», карта світу, прапори України та Євросоюзу, фонограма (мінус) пісні «Ти моя, країно», відеоролик для флешмобу Віктор Винник і діти «Я z України», відео «Факти про Україну, які вразили світ».

 

Хід уроку

І. Ранкова зустріч.

 

Вчитель. Перш за все хочу вас усіх привітати з 1 вересня – Днем знань. Сьогодні ви вже не маленькі школярики, які лише переступили поріг нашої школи, а вже зовсім дорослі учні – четвертокласники. Позаду залишилися літні канікули, повні пригод і веселощів, попереду ж  у нас з вами шкільні дні, дні нових знань, успіху. Рада вас всіх бачити здоровими, веселими, щасливими. Хочу кожного з вас обійняти, бо дуже скучила. (Обійми)

 

1. Вітання.

- Давайте, ми з вами зараз привітаємося  один із одним та скажемо кілька слів про те, чи сумували та чому, чого саме бракувало вам під час літніх канікул.

- Привіт. Я сумувала (-в) за вами усіма, бо….

 

2. Щоденні новини.

А зараз ми проведемо щоденні новини, за якими, я впевнена, ви сумували протягом літа.

-         Отже, яка сьогодні дата?

-         Який день тижня?

-         Чим особливий цей день?

-         Який стан неба та температура повітря ?

-         Яка пора року?

-         Яким ви хочете, щоб став цей день?

 

3. Обмін  інформацією.

- Назви, які ти знаєш символи України?

- Чому  Україна – європейська держава?

- Скажи, що для тебе вишиванка?

- Назви квіти, які вплітають в український вінок.

- Що означає для тебе слово «Батьківщина»?

- Поясни, що означає бути справжнім українцем?

- Як ти вважаєш, хто такий «патріот своєї держави»?

 

4. Групове заняття.

Створення сенкану до слова «Україна».

 (Перед початком роботи  повторити алгоритм створення сенкану).

-         У вас на парті є аркуш паперу,  на якому ви зараз створите кожен свій сенкан про Україну та прочитаєте результати роботи однокласникам.

 

ІІ. Робота над темою уроку.

 

1.     Повідомлення теми й мети уроку.

-         Отож, сьогодні ми поведемо мову про найдорожче серцю кожної людини - нашу Батьківщину. Ви дійсно багато знаєте про рідну Вітчизну, проте сьогодні спробуємо поповнити свою скарбничку знань. Тема нашого уроку: «Україна. 30 років незалежності України».

 

2.     Мотивація навчальної діяльності учнів.

З Днем Незалежності,

Вітаю, Україно!

Вставай! Борися до кінця!

За мирне, світле, чисте небо,

Та вільне краще майбуття!

Не забуваймо тих Героїв,

Котрі пішли у Небеса,

Тих, що рятують Україну,

Ціною власного життя!

-         Цього року 24 серпня минуло 30 років з Дня  Проголошення Незалежності нашої держави. Україна ще зовсім юна, у порівняні  з іншими державами, але досить сильна, мужня. На долю нашої Вітчизни випала постійна боротьба за свою територію із загарбниками. Ми знаємо, що від 2014 року триває боротьба на Сході нашої країни з російським агресором. Наші солдати з дня в день стримують навалу російських військових ціною власного життя. У нас у класі на стіні висить прапор України з підписами наших воїнів із зони. Уявімо, що ми пишемо лист солдатам на Схід. Що б ви написали їм?

 

3.     Лист воїну АТО.

( Учень сідає за парту поруч із прапором, на якому підписи воїнів із зони АТО  і, дивлячись на стяг,  роздумує вголос)

Добрий день, любий мій захиснику. Сьогодні день, коли я знову переступив поріг своєї школи для того, щоб навчатися вже в 4 класі. Щоб я жив у мирній державі, мав змогу щодня навчатися та радіти, ти спиш в окопах, ціною власного життя захищаєш мене й мою сім’ю. Дякую тобі за все й молюся, щоб ти здоровим та живим повернувся до своїх рідних.

 

ІІІ. Основна частина уроку.

 

1.     Розповідь з елементами бесіди. Україна – незалежна держава Європи.

-          Перед вами карта світу. Це розгорнута, зменшена модель Землі, вона поділена на материки й воду. Найбільший материк - Євразія. Він поділений на Європу й Азію. Зараз Україна – одна з найбільших держав Європи з населенням більш як 42 млн. Вона межує із сімома країнами світу. Наша Батьківщина  – центр Європи.

 Що ж таке Європа?

 Європа – це й територія,  об'єднання багатьох держав для спільного вирішення  проблем, це й спільні гроші , це й спільний дім для десятків різних націй та народів. У Європі знаходиться 45 незалежних держав, які об′єднались у Євросоюз. Прапор Євросоюзу - 12 золотих зірок на фоні безхмарного неба.  

 Україна  є частиною Європи. Ми повинні все робити, аби прискорити вхід в європейську співдружність. А це можливо лише за умови, що разом будемо збагачувати Україну,  дбати про її авторитет, підвищувати добробут громадян.

- Ми, українці, - працьовитий, розумний, талановитий і мирний народ. Ми – патріоти своєї держави, бо нам є чим пишатися.

Перегляд відео «Факти про Україну, які вразили світ».

https://www.youtube.com/watch?v=NoZ62G9ZrPs

-         Наша Вітчизна є європейською країною не тому, що її територія — центр Європи, а тому, що українці здавна сповідують ті принципи свободи й незалежності, які притаманні багатьом народам інших держав. За територією Україна є найбільшою державою в Європі. Україна – Європейська держава, в Європі її думки, в Європі її серце, в Європі її місце.

Ми європейці, ми українці.

Нація сильна, вільна, єдина.

Ми на оновленій спільній сторінці

Пишем історію днів України.

 

Україна – то стежки наших родоводів!

Україна – то Дніпро повен грай-водою,

Україна – то добро, творене тобою.

 

              IV. Узагальнення й систематизація знань.

 

1.     Вправа «Що для тебе Україна?»

 

Учень. Україна – це рідний дім. Дім, де я народився, де я вперше побачив своїх батьків, де я ріс і мужнів, де пустував і радів, де так смачно пахне бабусина випічка.

 

Учениця. Виконання пісні «Ти моя, країно».

 

Учень. Привітний і світлий наш сонячний дім,
Як радісно й весело жити у нім.
Тут мамина пісня і усмішка тата.
В любові й добрі тут зростають малята.
Дзвінка наша пісня до сонечка лине:
«Мій сонячний дім — це моя Україна!»
                                                                 Андрій Німенко

 

Учениця. Зацвітає калина,
Зеленіє ліщина,
Степом котиться диво-луна,
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина,
Що, як тато і мама, одна.
                                               Анатолій Камінчук

 

V. Рефлексія. Підсумок уроку.

 

1. Виконання флешмобу під композицію Віктор Винник і діти «Я z України».

https://www.youtube.com/watch?v=up6XMrxAwvU

 

2.     Підведення підсумків.

- Сьогодні ми говорили про чудову країну – Україну. Ось подивіться, яка вона гарна. Чого тут тільки нема: і густі ліси, і зелені Карпати з їх полонинами та холодними потоками, і широкі та могутні ріки, і сині моря, і неосяжні степи. Кожен з нас творить своє майбутнє та майбутнє нашої  держави, європейської держави.   То ж зростаючи, ніколи не забувайте, що ми  українці,  і тільки, коли ми будемо всі разом, тоді наша рідна Україна й ми будемо щасливими!

 

3.     Емоційна вправа «Створюємо  світлини нашого класу».