неділю, 26 березня 2023 р.

 

Бінарний урок на тему:

«Весна»

 

 

 

 

 

 

 

                                                              Підготувала:

                                                                                   учитель початкових класів

                                                                     Чортківської ЗОШ

                                                                    І-ІІІ ступенів №6

                                                                                Бурдяк Ірина Романівна

 

м. Чортків

2023

Тема бінарного уроку: «Весна».

Мета: Актуалізувати знання учнів про весну та її ознаки. Закріпити: звуковий аналіз слів, визначення кількості складів у слові;  розв’язування задач за схемами та коротким записом. Удосконалити роботу з мнемотаблицями. Ознайомити з народним фольклором та легендами пов’язаними з приходом весни. Виховувати бережливе ставлення до природи. Розвивати любов до власного народу та його етнічної спадщини.

Обладнання: Мнемобаблиця до вірша «Веснянка» Т. Коломієць; презентація «Весняна вікторина» ( з просторів інтернету); вербова гілочка, навчальне відео, роздатковий матеріал: краплинки, листо

І. Ранкова зустріч .

1. Вітання.

- Зараз по колу передаємо вербову гілочку і озвучуємо, що чекаємо від весни.

2. Щоденні новини.

- Яка пора року?

- Який зараз місяць весни?

- Яким він є за порядком?

- Який день тижня?

- Яка сьогодні дата?

3. Обмін інформацією.

- Які ви знаєте ознаки весни?

- Що відбувається весною?

- Які прислів’я знаєте про весну?

- Можливо хтось знає приказки? ( Галки прилетіли – тепло з собою принесли. Перелітні птахи зграями повертаються – до дружної весни. Ранній приліт журавлів – до ранньої весни. Як тільки лелек потягне, так і весна розпочнеться)

- Чи знаєте ви чому неділя буде особливою?

4. Групова робота.

(Поділ на групи. З чарівного мішечка слід витягнути предмет: краплинка, листочок, метелик. Відповідно до витягнутого предмету всі учасники діляться на групи.)

- Коли починали танути сніги й наставала тепла пора, виконувалися обряди      зустрічі весни. У них — заклик весни з її дарами, буянням природи й співом птахів. Пісні, що співалися під час весняних обрядів, називали веснянками та гаївками. Це закличні пісні: вони мали «закликати» весну й добрий урожай. Ми з вами теж знаємо такі пісні.

Наші предки здавна шанували весну. У народному фольклорі до нашого часу збереглося багато гаївок, веснянок для заклику красуні Весни. Зараз одну ми з вами вивчимо. А  тепер - хутчіш вставайте та веснянку починайте, бо як же у великодні свята без неї?

(Усіх присутніх організовуємо у 3 кола, відповідно до поділу на групи, співаємо виконуючи рухи).

Гаївочка «Соловеєчку, сватку, сватку»

І. Фрагмент уроку Я досліджую світ

Відповідно до народних спостережень, весною, а саме 19 березня – це день, коли прилітають лелеки.

За народним повір’ям, лелеки приносять на своїх крилах холод і навіть сніг. Предки говорили «Лелеки прилетіли — на крилах снігу принесли». А ще з ними пов’язано багато легенд. Ось одна з них. Білий птах із чорною міткою був колись чоловіком на ім’я Бузько. У ті часи намножилося чимало гадюк, вужів, ящірок, комах. Божа Матір просила Всевишнього, щоб очистив землю і воду. Бог зібрав усю погань у мішок і доручив Бузькові віднести його і кинути в безодню, не озираючись. Але Бузько розв’язав мішок, і нечисть розповзлася по землі. За це Бог перетворив чоловіка на птаха і наказав: «Поки не збереш усіх плазунів, сарану та інших комах – не бути тобі людиною».

Лелеки селяться лише біля добрих людей. Вважається, що лелече гніздо на подвір’ї приносить щастя, удачу та добробут. Лелеки, журавлі, бузьки, чорногузи — як тільки українці не називають біло-сірих птахів. До лелек наш народ завжди шанобливо ставився. Лелека — один із символів України. Оскільки, від кохання народжуються діти, не дивно, що українці й досі поетично висловлюються: «Дітей приносить лелека». Досі існує така прикмета: якщо побачиш одного лелеку, то цілий рік будеш сам, двох — будеш у парі. Ці птахи давно занесені в Червону книгу, у них заборонено стріляти.

-         Про лелек існує безліч легенд. Ще одну із них ми сьогодні послухаємо.

Перегляд відео «Дітям про лелек»

https://www.youtube.com/watch?v=L86_qyyXijU

- Про кого розповідалося у відео?

- Яку оселю вважали люди щасливою?

-  Коли повертаються лелеки?

- Які народні назви лелек ви запам’ятали?

- Чим харчується лелека?

- Яка існує легенда про лелек?

- Чи цікавим було для вас відео?

ІІ. Фрагмент уроку української мови.

-         Зараз ми з вами попрацюємо над вікториною на весняну тематику. Для цього вам потрібно розкласти 6 цеглинок Лего по одній. На екрані буде запитання і зашифрована відповідь за кольором певної цеглинки. Відповідь ви не озвучуєте, а лише піднімаєте цеглинку певного кольору.

Презентація «Весняна вікторина»

-         Молодці! Ви справилися з  даним завданням.

(Хвилинка успіху. Присутні плескають в долоні, як похвала

за виконане завдання)

-         Наші прадіди зустрічали весну пишно і радісно. Дівчата водили хороводи, хлопці -  жартували, а діти збиралися до улюблених ігор. То ж і ми з вами підготуємося зустрічати весну - вивчимо вірш «Веснянка» Тамари Коломієць за допомогою мнемотаблиці.

Робота з мнемотаблицею

-         У нас на екрані є розміщена мнемотаблиця. Дивимося уважно на зображення, яке нам допоможе запам’ятати вірш, та повторюємо рядки вірша за мною.

-         Хто сміливий і може продекламувати вірш опираючись на мнемотаблицю?

(На екран виводиться таблиця без слів, а у груп

забираються роздруковані аркуші)

-         Молодці! Ви справилися з  ще одним завданням.

(Хвилинка успіху. Присутні плескають в долоні, як похвала

за виконане завдання)

ІІІ. Фрагмент уроку математика.

-         Незабаром буде велике та світле свято  Великдень. Воно приходить до нас кожного року із приходом якої пори року?

-         Великдень - одне з найбільших й найшанованіших після Різдва християнських свят. До свята готуються заздалегідь — печуть паски, роблять крашанки й писанки. Великодні частування — улюблені ласощі і дорослих, і дітей. Традиційно, в святкову корзину кладуть здобні паски, сирну паску, яйця, масло, шинку, ковбасу, сир, хрін, сіль.

-         Для того, щоб гідно зустріти це величне весняне свято нам слід підготуватися – розв’язати задачі на Великодню тематику.

Робота над задачами

- Зараз кожна група одержить аркуші на яких є скорочений запис задачі. Ваше завдання: скласти умову до задачі та розв’язати її.

(Аркуші із скороченою умовою задач кожної групи виводимо на екран)

-         Молодці! Ви чудово справилися із розв’язуванням задач.

(Хвилинка успіху. Присутні плескають в долоні, як похвала

за виконане завдання)

IV. Фрагмент уроку музичного мистецтва.

-         Весна – це оновлення не тільки природи, а й людської душі.

Всі ми чекаємо свято Великодня з піднесеним настроєм, надіями та сподіваннями. Кожен, хто шанує це свято, отримує надію на порятунок.
Світле Воскресіння прийнято наповнювати добрими справами, світлими думками та радісним співом і взаємними привітаннями: "Христос Воскрес!" -
  "Воістину Воскрес!"

-         На цьому уроці ми з вами розучимо пісню про писанку.

Розучування пісні «Писанка»

(Хвилинка успіху. Присутні плескають в долоні, як похвала

за виконане завдання)

V. Рефлесія.

- Сьогодні ви усі мали можливість побувати на бінарному уроці на тему: «Весна». Розпочався він ранковою зустріччю, яка відбувалася за 4 рекомендованими етапами: вітання, щоденні новини, обмін інформацією, групова робота. Далі працювали над фрагментами уроку з різних предметів: Я досліджую світ (дізналися про лелек), українська мова (визначали кількість звуків у весняних місяцях, підбирали звукову модель до слів, вивчали вірш за допомогою мнемотаблиці), математика (розв’язували задачі на тему найбільшого весняного свята - Великодня) і музичне мистецтво (вивчили пісню про писанку). І у нас залишився останній етап – рефлексія.

- Підвести підсумок нашого спільного уроку нам допоможете ви. На столі є квіточки та бруньки, а на дошці – дерево. Зараз кожен із вас візьме квіточку або бруньку, щоб висловити свою думку про те, що ви дізналися чи навчилися, що вдалося і що не вдалося. Якщо вам сподобалось, то свій відгук ви коментуєте і кріпите на деревце квіточку. Якщо вам щось не вдалося чи ми не пробудили у вас бажання навчатися – кріпите бруньку і вказуєте на недоліки.

- Отже, якщо вдалося, то квіточка і ви коментуєте, що саме сподобалося. Якщо не вдалося, то листочок і кажете, що не сподобалося.


 

понеділок, 13 лютого 2023 р.


 


 

 

Тематичний день.

Заняття з підготовки майбутніх першокласників:

«Україна – це ми!»

 

                                                                                             

                                                              Підготувала:

                                                                                   учитель початкових класів

                                                                     Чортківської ЗОШ

                                                                    І-ІІІ ступенів №6

                                                                                Бурдяк Ірина Романівна

 

м. Чортків

2022

Заняття з  підготовки майбутніх першокласників

Тема:  «Україна – це ми!»

Мета. Підвести підсумки усіх занять підготовки до школи. Виховувати любов до рідного краю, культурної спадщини українського народу, формувати громадянську позицію підростаючого покоління.

Обладнання: мнемотаблиця для вивчення вірша «На свята уся сім’я», розмальовка «Україна», навчальне відео «Народні символи України»

 

Хід заняття

 

І. Вітання
Діти стають у коло
й разом  з учителем промовляють:
- Добр
ий день, сонце привітне!
- Добр
ий день, небо блакитне!
- Добр
ий день, діткам усім!

ІІ. Щоденні новини.

-         Пригадаймо, яка зараз пора року?

-         Який місяць?

-         Яка дата?

-         Який день тижня?

-         Який стан неба?

-         Яка температура повітря?

-         Чи є сьогодні опади?

ІІІ. Обмін інформації.

1.     Повідомлення теми і мети заняття.

-         Ви сьогодні прийшли такі усі красиві, у вишиванках. Як думаєте, чому? Про що ми сьогодні говоритимемо? Сьогодні у нас останнє заняття з підготовки до школи. Попереду вас чекає два тижні відпочинку і навчання вже у 1 класі. Ви чудово працювали, навчалися, малювали і навіть танцювали під час попередніх наших занять.

-         Подивіться, що у мене в руках (у вчителя в руках лялька-мотанка). Хто знає, що це таке? Як думаєте, навіщо я взяла ляльку-мотанку до нас на заняття?

-         Зараз, будь ласка, нехай кожен візьме ляльку-мотанку і скаже їй, що очікує від сьогоднішнього своєрідного уроку і, взагалі, від навчання в першому класі (діти передають ляльку по колу і висловлюють свої очікування).

-         Сьогодні ми з вами будемо говорити про нашу неньку Україну, її державні та народні символи, співатимемо пісні, розказуватимемо вірші.

2.     Робота над темою заняття.

-         Як називається держава в якій ми з вами живемо?

 

-         Вірш про rрай в якому ми живемо розкаже нам Тарасик.

 

Красивий, щедрий, рідний край

І мова наша солов’їна

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна.

 

-         Кожна країна має символи, які її характеризують. Їх потрібно поважати і берегти.

 

·        Перегляд відео «Державні символи України»

https://www.youtube.com/watch?v=ZegU1xdY65c

 

-         То які є державні символи України?

-         Що означають кольори нашого прапора?

-         Яке слова зашифровано у нашому Гербі? (Воля) . (Вчитель викладає слово «воля» на дошці.)

-         Саме до волі і незалежності завжди прагне наш народ. Війна в Україні – горе, яке нам принесли росіяни, вони хочуть забрати нашу мову, волю, життя, землю, забрати наше щасливе життя. Але наші мужні воїни ЗСУ нас оберігають і Україна обов’язково переможе!

 

-         Вірш про нашу найріднішу країну, любов до неї  нам розкаже Даринка.

Любіть Україну, як сонце любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
Без неї – ніщо ми, як порох і дим,
розвіяний в полі вітрами…
Любіть Україну всім серцем своїм
і всіми своїми ділами.
Для нас вона в світі єдина, одна,
як очі її ніжно-карі…
Вона у зірках, і у вербах вона,
і в кожному серця ударі,
у квітці, в пташині, в кривеньких тинах,
у пісні у кожній, у думі,
в дитячій усмішці, в дівочих очах
і в стягів багряному шумі…

 

-      Пісню «Моя Україна»  нам заспіває Ілля.

 

-          Окрім державних символів кожна країна також має народні символи. Це такі рослини, предмети, які асоціюються у людей з рідною державою, землею, Батьківщиною, рідним порогом.

 

·        Перегляд відео «Народні символи України»

https://www.youtube.com/watch?v=OG8U88QraVo

 

-         То які народні символи України ви запам’ятали?

-         Про один з символів нашої держави ми зараз усі разом вивчимо вірш за допомогою мнемотаблиці. Мнемотаблиця – це схематичне відображення слів за допомогою малюнків.

 

·        Робота з мнемотаблицею. Вивчення вірша «На свята уся сім’я».

 

·        Руханка «Україно, ми твоя надія».

https://www.youtube.com/watch?v=8HvWHkDLDqM

 

-         Діти, а як називаються люди, які проживають у нашій державі? А що ж це за люди – українці? Це ті хто любить свою мову, шанує державні та народні символи, поважає людей, які оточують, береже природу рідного краю, захищає Україну, допомагає людям, творить добро.

 

-         Пісню «Україночка мала» заспіває нам Даринка.

 

 

-         Як я вже казала на початку нашого заняття, ми сьогодні завершуємо підготовку до навчання в школі. Ви справжні молодці. Гарно відвідували навчання, працювали, малювали, виготовляли аплікації, допомагали казковим героям долати труднощі. За це я вас хочу усіх нагородити значком «Розумники». Бо саме такими ви є. Мої найкращі розумники, першокласники.

 

Вчитель чіпає кожній дитині значок.

 

-         Діти, ви майбутнє нашої держави України, гордість наших батьків. Найбільша радість для мами з татом коли дитина здорова, щаслива, під мирним небом.

 

-         Пісню «Коли співають діти» нам заспіває Матвійко.

 

IV. Групова робота.

 

·        Розфарбовування розмальовки «Україна».

 

V. Рефлексія.

* Демонстрація виконаних робіт.

* Визначення емоційного настрою.